reklama

O podpriemernosti priemerných

Táto úvaha neznevažuje žiadneho jednotlivca, spoločnosť, či ľudstvo samotné. Chce len poukázať na stav dnešného človečenstva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Obrázok blogu

Stretol som sa s veľmi zaujímavou myšlienkou, žedrvivá väčšina ľudstva žije v absolútnej nevzdelanosti a paradoxne, priemernýčlovek je podpriemerne vzdelaný. 6 miliárd ľudí žijúcich na tejto planéte nemážiadnu realite sa približujúcu predstavu o svete v ktorom žijeme, anio svete, ktorý existuje ďaleko za hranicami našej predstavivosti. V tomlepšom prípade, zvyšných približne 200 miliónov ľudí tápa v akejsinekonkretizovateľnej hmlovine poznania, vlastných myšlienok a nevedomosti askutočne len mizivé percento ľudí, ktorých sa v našej nekonečnej samoľúbosti adrzosti opovažujeme až vulgárne nazývať kapacitami, majú veľmi zjednodušenepovedané predstavu o fungovaní všetkého toho, čo dnes nazývame svetom. Naozajnikoho nechcem zaškatuľkovať, prípadne zaraďovať či už do jednej, druhej, alebotretej skupiny ľudí, napokon nik nevie v ktorej skupine je náhodne vybratýjednotlivec najštastnejší a najspokojnejší sám so sebou. Skutočne záleží len alen na každom jednom z nás, do ktorej skupiny sa svojim správaním,myslením a spôsobom života zaradí. Zároveň sa nikto nemôže považovať za niečoviac, prípadne vyvyšovať nad niekým z inej skupiny, pretože za žiadnychokolností nie je schopný úplne pochopiť status panujúci v tej, či onej skupine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľudia z prvej skupiny (teda asi 6 miliárd z nás) sú strochou veľmi suchej umeleckej nadsázky ako ovečky, ktoré pasívne prijímajúskutočnosť že sú. V skutočnosti sa nikdy hlbšie nezamysleli nad týmto svojímbytím, nad otázkou prečo tu sú, čo tu robia a čo je ich tzv. "zmyslomživota". Sú to ľudia, ktorí si myslia, že sa nad niečím takým užzamysleli, no pravdou ostáva, že to za nich urobili "tí druhí" a onilen pasívne preberajú ich myšlienky, ich predstavy. Či už z rozprávaní, filmov,kníh prípadne iných viac, alebo menej relevantných médií. Títo ľudia si svoježivoty, šťastné, alebo menej šťastné, jednoducho prežívajú. Sú to pomernepraktickí a jednoduchí konzumenti, ľudia, ktorí chodia do práce, oddychujú aidú spať. Kolobeh ich života občas prinesie niečo nečakané. Možno nejaký zvrat,tragédiu, alebo inú situáciu s ktorou sa musia "popasovať" a právetáto neočakávaná zvláštnosť dodáva ich životom punc originality. Sú to inakúplne bežné životy, ktoré sa len v detailoch odlišujú od seba navzájom. Títoľudia nemajú predstavu o vzťahoch medzi jednotlivými subjektami s ktorými sastretávajú pravidelne, prípadne s ktorými sa stretnú len raz, nehovoriac ojavoch a subjektoch s ktorými sa nikdy v živote nestretnú a nikdy ich nezažijú,pretože to buď ani nieje možné, alebo extrémne nepravdepodobné. Takýto ľudia súvšak pre dnešnú spoločnosť veľmi potrební. Každý z nich prispieva svojoutroškou na naše spoločné "veľdielo" nazývané civilizácia, so všetkýmčo k nej patrí. Veľmi jednoducho povedané, sú to ľudia čo držia hubu a krok. Čije dobre, že je týchto ľudí väčšina, priznám sa, neviem. Všetko má svoje pre iproti, no na druhej strane si uvedomujem, že pre existenciu ľudstva, akoskupiny relatívne rozumných bytostí, je táto skupina, aspoň zatiaľnevyhnutnosťou. Smutné však ostáva, že bez toho, aby si začali uvedomovať aspoňelementárne väzby a vzťahy ktoré nás obklopujú sa len veľmi ťažko môžu títoľudia pozdvihnúť na vyššiu intelektuálnu úroveň, ktorá by mala byť jedným zoznakov modernej spoločnosti v 21. storočí. Žiaľ vo svete je stále viac a viacskupín, ktoré majú záujem o to, aby títo jedinci ostali na takej úrovni, naakej sú dnes a vyhovuje im ich stagnácia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Druhá skupina (asi 200 miliónov ľudí) je na tom podstatnelepšie. Sú to jedinci, ktorí aspoň tušia, čo a ako sa na tomto svete deje. Títoľudia sú z väčšej časti lepšie intelektuálne vybavení, čo však paradoxne môževnášať do ich životov prvky pesimizmu. Uvedomenie si reality je často krát spätés tzv. stratou "ružových okuliarov". Tieto bytosti sa snažia uvedomiťsi základné vzťahy medzi jednotlivcom a spoločnosťou, medzi minulosťoua budúcnosťou, snažia sa prehĺbiť svoje poznatky v rôznych disciplínach,zdokonaľujú sa po rozumovej stránke aj v tej pocitovej. Snažia sa predstaviť sia interpretovať veci pre dnešného človeka (teda človeka na začiatku jehovlastného vývoja) nepredstaviteľné. Každopádne je táto skupina lepšiepripravená na riešenie problémov vznikajúcich v dnešnej "modernej"spoločnosti a títo ľudia majú lepšie predpoklady na plnší, hodnotnejší a krajšíživot, pokiaľ nebudú svoj intelektuálny rast brzdiť, prípadne až degradovať,svojou vlastnou antiiniciatívou. Bolo by žiadúce, aby sa v budúcnosti ľudstvosnažilo poskytovať zázemie pre výchovu každého, kto o to prejaví záujem, na takejúrovni, aby sa dokázal autonómnejšie vzdelávať a prehlbovať svoj intelekt. Týmpádom by mal možnosť sám seba zaradiť do tejto elitnejšej časti ľudstva. Myslímsi, že čím viac ľudí bude patriť do tejto skupiny, tým viac sa môže našaspoločnosť nazývať modernou a civilizovanou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poslednú skupinku, výkladnú skriňu ľudstva, tvorí oprotidvom vyššie spomenutým globálnym "triedam" len párjednotlivcov. Sú to "kapacity"svetovej extratriedy, nesmierne vzdelaní, inteligentní a premýšľajúci ľudia,osoby, vďaka ktorým ľudstvo napreduje takmer vo všetkých oblastiach, ktoré dnespoznáme. Na rozdiel od druhej skupiny sa títo ľudia nesnažia predstaviť sinepredstaviteľné, ale robia nepredstaviteľné predstaviteľným. Snažia sasústrediť svoj potenciál do poznania. Týchto géniov môžeme nájsť v každejhistorickej epoche ľudstva a je len na nás, aby sa ich počet zvyšoval azabezpečil tak ďalšie napredovanie ľudskej spoločnosti. Okrem vzťahov, ktorésom spomínal pri druhej skupine, sa títo ľudia zamýšľajú nad mnohými ďalšímivzťahmi, ktoré sú pre bežných ľudí skryté. Či už vo vede, alebo v umení,neustále nám ukazujú nové a nové výsledky ich práce, ktorá posúva hranicedosiaľ poznaného do nových dimenzií. Neboja sa experimentovať a neraz prinášajúveľké obete, len preto, aby si zvyšok ľudstva mohol možno o pár desaťročí,prípadne storočí povedať, že doba v ktorej žijeme dnes, patrí do tej a tejminulej epochy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Všetci môžeme len dúfať, že o nejakých sto, dvestomožno tisíc rokov, ak bude ešte ľudstvo existovať, bude situácia odlišnáa myšlienka, že priemerný človek je podpriemerne vzdelaný bude lenspomienkou na minulosť.

Nakoniec chcem poprosit, aby sa tí z Vás, ktorí sadostali až sem správali ku každému jednému človeku ktorého v živote stretneteaspoň s elementárnou úctou a zdvorilosťou, pretože naozaj nik z nás nemôžetušiť do ktorej skupiny spomínaný človek patrí a či sa možno pod nie príliš vábnymzovňajškom nenachádza, samotársky a tichý génius. Človek zamýšľajúci sa nadvecou či už tak nesmierne krásnou, či zložitou, alebo takou že možno prispeje kpozdvihnutiu ak už nie celého ľudstva, prípadne skupiny či skupinky ľudí, takaspoň k pozdvihnutiu seba samého.  

Juraj Mrázik

Juraj Mrázik

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kto som? sám neviem. Spýtajte sa tých, čo tvrdia, že ma poznajú. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu